Coed Middle School Track, Coed Varsity Track · Wes-Del High School Coed Varsity Track finishes 2nd place


Tuesday, April 28, 2015

9:00 PM

Place

2

Points

0

Meet Recap

Mens Results
X 100 Meters – Varsity – Finals
10 Jake Redwine 12.40 Wes-Del
12 David Morton 13.25 Blue River Valley
10 Parker Harris 13.34 Wes-Del
9 Andrew Blystone 16.3 Blue River Valley

X 200 Meters – Varsity – Finals
11 Wes Martin 26.72 Blue River Valley
10 Parker Harris 27.63 Wes-Del
12 David Morton 28.15 Blue River Valley
10 Isaac McGarvey 29.00 Wes-Del

X 400 Meters – Varsity – Finals
9 Jakob Stephenson 59.02 Wes-Del
12 Josh Berry 61.0 Blue River Valley
11 Wes Martin 65.33 Blue River Valley
10 Isaac McGarvey 65.90 Wes-Del

X 800 Meters – Varsity – Finals
12 Josh Berry 2:19 Blue River Valley
12 Hunter Martin 2:25.00 Wes-Del
9 Austin Bronnenberg 2:28 Blue River Valley
12 Austin Clark 2:38.00 Wes-Del
11 Tyler Furnish 3:08.00 Wes-Del

X 1600 Meters – Varsity – Finals
12 Cody Polston 6:06.1 Blue River Valley
9 Drew Sells 6:07.15 Blue River Valley
10 Chris Dillon 6:27.00 Wes-Del
10 Nick Shaw 7:16.00 Wes-Del

X 3200 Meters – Varsity – Finals
10 Zach Barkdull 11:06 Blue River Valley
12 Cody Polston 12:49 Blue River Valley
10 Chris Dillon 15:21.00 Wes-Del
10 Nick Shaw 15:50.00 Wes-Del

X 110m Hurdles – 39″ – Varsity – Finals
1. 12 Samson Waters 16.11 Wes-Del
11 Nathan Evans 17.64 Blue River Valley

X 300m Hurdles – 36″ – Varsity – Finals
1. 12 Samson Waters 43.39 Wes-Del
11 Nathan Evans 48.66 Blue River Valley
9 Trey Klein 51.69 Blue River Valley
11 Landon Martin 55.90 Wes-Del

X 4×100 Relay – Varsity – Finals
Samson Waters
Hunter Martin
Parker Harris
Jake Redwine 48.65 Wes-Del
Wes Martin
David Morton
Jonah Madison
Trey Klein 51.7 Blue River Valley

X 4×400 Relay – Varsity – Finals
Josh Berry
Wes Martin
Austin Bronnenberg
Zach Barkdull 4:11 Blue River Valley
Hunter Martin
Isaac McGarvey
Parker Harris
Jakob Stephenson 4:14.00 Wes-Del

X 4×800 Relay – Varsity – Finals
Zach Barkdull
Austin Bronnenberg
Cody Polston
Josh Berry 9:22.9 Blue River Valley
Landon Martin
Jakob Stephenson
Austin Clark
Tyler Furnish 11:53.00 Wes-Del

X Shot Put – 12lb – Varsity – Finals
10 Jake Redwine 35′ 5.00 Wes-Del
10 Jacob Newsome 34′ 2.00 Wes-Del
12 Derek Losh 33′ 0.00 Wes-Del

X Discus – 1.6kg – Varsity – Finals
10 Jon Cook 95’1″ Blue River Valley
10 Jacob Newsome 81′ 6.00 Wes-Del
12 Derek Losh 76′ 10.00 Wes-Del
9 Evan Bullard 69′ 0.00 Wes-Del
10 Caleb Losh 63′ 2.00 Wes-Del

X High Jump – Varsity – Finals
10 Jonah Madison 5’10” Blue River Valley
9 Trey Klein 5’2″ Blue River Valley
11 Garrison Puckett 5′ 2.00 Wes-Del

X Long Jump – Varsity – Finals
1. 12 Samson Waters 18′ 2.00 Wes-Del
9 Trey Klein 15’6″ Blue River Valley
12 Hunter Martin 14′ 8.00 Wes-Del
10 Isaac McGarvey 13′ 3.00 Wes-Del

Womens Results
X 100 Meters – Varsity – Finals
1. 11 Perrie Smalley 13.26 Wes-Del
2. 10 Mallery Sharp 13.93 Blue River Valley
11 Natalie Grider 14.64 Wes-Del
4. 10 Hannah Hinshaw 15.6 Blue River Valley

X 200 Meters – Varsity – Finals
1. 11 Perrie Smalley 28.38 Wes-Del
2. 10 Mallery Sharp 29.13 Blue River Valley
3. 9 Maddie Griffin 31.86 Blue River Valley

X 400 Meters – Varsity – Finals
1. 9 Maddie Griffin 1:11.41 Blue River Valley
11 Kyleigh Blackmer 74.01 Wes-Del
11 Marlena Cox 74.30 Wes-Del

X 800 Meters – Varsity – Finals
12 Makayla Johnson 2:58.00 Wes-Del
2. 12 Alyssa Sells 3:00.39 Blue River Valley
3. 9 Audrey Felix 3:04.95 Blue River Valley
9 Taylor Crabtree 3:20 Blue River Valley
9 Alyssa Torbush 3:21.00 Wes-Del

X 1600 Meters – Varsity – Finals
1. 9 Logan McRoberts 6:25 Blue River Valley
12 Makayla Johnson 6:37.00 Wes-Del
3. 9 Lauren Haas 7″08 Blue River Valley

X 3200 Meters – Varsity – Finals
1. 9 Logan McRoberts 13:25 Blue River Valley
11 Kyleigh Blackmer 13:58.00 Wes-Del
3. 10 Kenzie Campbell 15:06 Blue River Valley
10 Makayla Blackmer 16:04.00 Wes-Del

X 100m Hurdles – 33″ – Varsity – Finals
1. 12 Hope Crabtree 16.68 Blue River Valley
10 Dalani Young 19.39 Wes-Del
4. 10 Katie Ooten 19.85 Blue River Valley
5. 9 Sierra Gard 20.37 Blue River Valley
10 Lily Rutherford 20.70 Blue River Valley
10 Makayla Blackmer 21.00 Wes-Del

X 300m Hurdles – 30″ – Varsity – Finals
1. 12 Hope Crabtree 51.95 Blue River Valley
10 Dalani Young 57.06 Wes-Del
10 Makayla Blackmer 62.00 Wes-Del
10 Katie Ooten 1:06.64 Blue River Valley
9 Sierra Gard 1:07.57 Blue River Valley

X 4×100 Relay – Varsity – Finals
1. Natalie Grider
Mackenzie Lawrence
Abbie Rooker
Perrie Smalley 54.95 Wes-Del
2. Ronika DeWeese
Brenna Koontz
Hope Crabtree
Mallery Sharp 55.53 Blue River Valley

X 4×400 Relay – Varsity – Finals
1. Mallery Sharp
Cailin Vaughn
Brenna Koontz
Hope Crabtree 4:51.61 Blue River Valley
Mackenzie Lawrence
Marlena Cox
Makayla Johnson
Abbie Rooker 5:04.00 Wes-Del
4. Audrey Felix
Lauren Haas
Lily Rutherford
Alyssa Sells 5:13.9 Blue River Valley

X 4×800 Relay – Varsity – Finals
1. Cailin Vaughn
Kenzie Campbell
Alyssa Sells
Logan McRoberts 12:18.72 Blue River Valley
Molly Winn
Marlena Cox
Alyssa Torbush
Kyleigh Blackmer 13:59.00 Wes-Del

X Shot Put – 4kg – Varsity – Finals
1. 12 Christina Hughes 29’2 Blue River Valley
12 Monica Benn 24′ 7.00 Wes-Del
3. 12 Alisha Stigall 24’6 Blue River Valley
10 Robin Whitesel 23′ 2.00 Wes-Del
10 Emma Lewis 22’7 Blue River Valley
10 Presley Cornelius 22’3 Blue River Valley
10 Carrissa Stewart 22’2.5 Blue River Valley
11 Molly Winn 19′ 7.00 Wes-Del
12 Lauren Grandstaff 19′ 5.00 Wes-Del
9 Jasmine Jones 18′ 0.50 Wes-Del

X Discus – 1kg – Varsity – Finals
1. 12 Christina Hughes 79’11 Blue River Valley
10 Robin Whitesel 74′ 1.00 Wes-Del
3. 10 Emma Lewis 61’9 Blue River Valley
12 Christian Strothers 58’6 Blue River Valley
10 Carrissa Stewart 58’4 Blue River Valley
12 Lauren Grandstaff 51′ 6.00 Wes-Del
12 Lauren Grandstaff 51′ 6.00 Wes-Del
9 Jasmine Jones 46′ 9.00 Wes-Del
12 Monica Benn 39′ 11.00 Wes-Del

X High Jump – Varsity – Finals
1. 11 Abbie Rooker 4′ 8.00 Wes-Del
2. 11 Brenna Koontz 4’6″ Blue River Valley
12 Mackenzie Lawrence 4′ 4.00 Wes-Del
12 Alisha Stigall 4’2″ Blue River Valley

X Long Jump – Varsity – Finals
1. 11 Perrie Smalley 15′ 2.00 Wes-Del
11 Abbie Rooker 13′ 4.00 Wes-Del
3. 11 Brenna Koontz 13’1 Blue River Valley
9 Audrey Felix 12’2 Blue River Valley
9 Lauren Haas 10’5 Blue River Valley

Opponents

School Place Points
Blue River Valley High School
1
0
Wes-Del High School
2
0
Shenandoah High School
3
0